Dzisiejszy wpis – wyjątkowo – nie będzie dotyczył żadnego zagadnienia stricte prawniczego, a organizacji biznesu i odpowiedzialności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Powodem do jego napisania jest historia jednego z przedsiębiorców, który zawarł niekorzystną dla siebie umowę gospodarczą,  a następnie dopiero gdy się o tym zorientował i wpadł w kłopoty skontaktował się z kancelarią celem zniwelowania skutków zawarcia niekorzystnej umowy. Czy można pomóc Klientowi, który zawarł złą dla siebie umowę? Oczywiście można! Jako Kancelaria bardzo często wyprowadzaliśmy Klientów z takich opresji. Należy jednak postawić następujące pytanie: dlaczego przedsiębiorca stawia się w sytuacji, gdy trzeba wyprowadzić go z kłopotów, zamiast zadbać, żeby się w nich nie znaleźć?    

Obecnie, pomimo coraz większego rozwoju świadomości prawnej, cały czas jest duża liczba przedsiębiorców, którzy uważają, że nie mają potrzeby stałej współpracy z Kancelarią prawną. Przecież umowę można pobrać z Internetu, a Google odpowie na każde pytanie, także to prawnicze. Takie działania jednak cały czas powodują, że zamiast zapobiegać prawnicy muszą „leczyć”.

A stała współpraca z kancelarią (stała obsługa prawna) wiąże się z szeregiem korzyści dla przedsiębiorcy.

CZYM JEST STAŁA OBSŁUGA PRAWNA?

Zacznijmy jednak od początku. Czym jest stała obsługa prawna? Stała obsługa prawna jest niczym innym jak stałą umową z kancelarią prawną, na mocy której (zazwyczaj) za określoną miesięczną kwotę wynagrodzenia kancelaria prawna świadczy usługi prawnicze w określonym w umowie zakresie. Z reguły zakres ten jest ograniczony do wskazanej w umowie liczby godzin w ramach pakietu – w zależności od potrzeb danego przedsiębiorcy może być to większa liczba godzin w miesiącu bądź mniejsza. W przypadku przekroczenia liczby godzin w danym miesiącu kolejne godziny pracy Kancelarii są rozliczane w ramach stawki godzinowej, chyba, że strony umowy postanowią inaczej. Każdorazowo kształt umowy jest ustalany między partnerami biznesowymi – bo takie właśnie relacje powinny być między prawnikiem a jego Klientem.

KORZYŚCI Z POSIADANIA STAŁEJ OBSŁUGI PRAWNEJ

1. Znajomość Klienta i wiedza o jego biznesie:

Przede wszystkim nieocenioną wartością jest to, że przy stałej obsłudze prawnej prawnicy kancelarii znają klienta i jego biznes, a także branżę, w której działa oraz to jakie praktyki stosuje prowadząc swoją działalność (znają umowy, którymi się posługuje). Klient może zwracać się do kancelarii na bieżąco bez żadnych ograniczeń z każdym pytaniem dotyczącym kwestii prawnych. Natomiast prawnik znając poszczególne sprawy od początku (prowadząc je od początku) jest w stanie szybciej i skuteczniej działać (szybciej reagować).

2. Czas:

Druga korzyść w zawieraniu stałej obsługi prawnej wynika poniekąd z pierwszej. Znając praktyki stosowane przez Klienta i utarte w jego branży zwyczaje, prawnik świadczący usługi nie musi zapoznawać się od zera z tymi kwestiami. Umożliwia to szybsze działanie bez wprowadzenia we wszystkie te zagadnienia. Pomijamy wszelkie sprawy organizacyjne związane z ustaleniem warunków współpracy, zawarciem umowy o świadczenie usług prawniczych czy udzielanie pełnomocnictwa.

(W dzisiejszych czasach przedsiębiorca nie musi mieć siedziby tam gdzie jest siedziba kancelarii – większość spraw można załatwić mailowo czy telefonicznie. Ale nie wszystkie! W niektórych sprawach potrzebne jest pełnomocnictwo pisemne, które przedsiębiorca powinien udzielić swojemu prawnikowi. Przy stałej obsłudze prawnej takie ogólne pełnomocnictwo udzielane jest na początku współpracy i nie ma konieczności udzielania go do poszczególnych spraw. Gdyby jednak przedsiębiorca zdecydował się na skorzystanie z pomocy prawnej poza stałą umową musi takie pełnomocnictwo dostarczyć – także w sytuacji, gdy sprawa wymaga pilnego działania).

3. Korzyści finansowe:

Umowa o stałą obsługę prawną jest rozwiązaniem korzystniejszym finansowo. Jak niemal każde rozwiązanie opierające się na usługach stałych (abonamentowych) odpłatność za konkretną usługę wychodzi taniej niż przy każdorazowym indywidualnym wycenianiu każdej usługi. Nie płaci się za każdą poszczególną usługę tylko miesięczną stawkę za jaką pracuje kancelaria.

4. Bezpieczeństwo biznesu:

Jednak najważniejszym argumentem przemawiającym za stałą obsługą prawną jest bezpieczeństwo! Mając zapewnioną stałą obsługę prawną Klient skontaktuje się z Kancelarią zawczasu, zanim jeszcze wpadnie w kłopoty. Ale przecież można zwrócić się do prawnika i bez stałej obsługi, prawda? Prawda! Ale ile osób prowadzących działalność to robi? Mając do czynienia z „krótką prostą umową”? „Przecież do takiej umowy nie trzeba prawnika, a teraz mam szukać kancelarii dla takiej krótkiej umowy”? No właśnie… Większość przedsiębiorców tego nie zrobi, a mając stałą obsługę prawną wystarczy kliknąć – „prześlij maila dalej” i poprosić o analizę – bez dodatkowego tłumaczenia, bez ustalania warunków finansowych, itp.

Plus spójrz na korzyści powyżej!

WADY STAŁEJ OBSŁUGI PRAWNEJ

Czy są wady stałej obsługi prawnej? Oczywiście – jak ktoś bardzo chce to i takie znajdzie! Pierwszą najczęściej wysuwaną jest ta, że zawrze się umowę, a z pomocy Kancelarii będzie się rzadko korzystało, albo co gorsza w danym miesiącu być może w ogóle się nie skorzysta, a wynagrodzenie trzeba płacić. Oczywiście, jak w każdej umowie abonamentowej pewnie zdarzy się miesiąc, w którym nie skorzysta się w pełni z „miesięcznego pakietu”. Jednak plusy cały czas przysłaniają minusy – także finansowo mimo wszystko najprawdopodobniej wyjdzie korzystniej! Stawki stałej obsługi prawnej są zdecydowanie niższe niż spraw wycenianych indywidualnie! Nawet niewykorzystanie w pełni w danym miesiącu limitu godzin najprawdopodobniej suma summarum nie przyniesie straty (licząc już stricte finansowo), bo stawki świadczonych usług w ramach stałej umowy są zdecydowanie niższe niż przy jednorazowo wycenianych sprawach. Koszt stałej obsługi prawnej w tym najmniejszym zakresie jest na poziomie umowy na telewizję, raty telefonu lub pakietu prywatnej opieki medycznej! Czy to wysoka cena za spokój w prowadzeniu działalności i bezpieczeństwo biznesu?

 

Wpis ten absolutnie nie jest próbą namowy do tego, aby taką umowę zawrzeć z naszą Kancelarią. Każdy musi wybrać swojego prawnika i swoją Kancelarię, która będzie mu odpowiadać. Zależy mi tylko na tym, aby osoby, które nie mają takiej stałej obsługi co najmniej przemyślały to, żeby taką umowę zawrzeć. Dla bezpieczeństwa swojego biznesu. A my prawnicy skupimy się wówczas na profilaktyce, zamiast skupiać się na leczeniu (często bolesnemu leczeniu)!

 

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania odnośnie poruszonego tematu to oczywiście służę pomocą w rozwianiu ewentualnych wątpliwości. Jesteśmy dostępni pod adresem mailowym: biuro@konczal-kancelaria.pl lub pod telefonem 665-422-303.