Nowa ustawa deweloperska – wchodzi w życie 1 lipca 2022 r.

Nowa ustawa deweloperska – wchodzi w życie 1 lipca 2022 r.

W dniu 1 lipca 2022 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, czyli nowa ustawa deweloperska. W dzisiejszym wpisie pokrótce o najważniejszych zmianach, które czekają (potencjalnych) nabywców oraz deweloperów!

czytaj dalej…

Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny

Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny

Jednym z obowiązków małżonków jest obowiązek przyczyniania się każdego z nich do zaspokajania potrzeb założonej rodziny. W jakich okolicznościach ustaje ten obowiązek, czy na jego istnienie ma wpływ, to jaki ustrój majątkowy obowiązuje małżonków oraz czy obejmuje on również zaspokajanie potrzeb wspólnych dorosłych dzieci?

czytaj dalej…

Tajemnica przedsiębiorstwa a czyny nieuczciwej konkurencji

Tajemnica przedsiębiorstwa a czyny nieuczciwej konkurencji

Jednym z czynów nieuczciwej konkurencji jest ujawnienie, wykorzystanie lub pozyskanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Czy w związku z tym, wykorzystanie przez nowego pracodawcę wiedzy, doświadczenia i umiejętności pracownika, które zdobył on u wcześniejszego pracodawcy może być uznane za zachowanie, o którym mowa w art. 11 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji? Zagadnieniem tym zajmował się  Sąd Najwyższego w sprawie o sygnaturze V CSKP 7/21.

czytaj dalej…

Stała obsługa prawna – stała umowa z kancelarią

Stała obsługa prawna – stała umowa z kancelarią

Dzisiejszy wpis – wyjątkowo – nie będzie dotyczył żadnego zagadnienia stricte prawniczego, a organizacji biznesu i odpowiedzialności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Powodem do jego napisania jest historia jednego z przedsiębiorców, który zawarł niekorzystną dla siebie umowę gospodarczą,  a następnie dopiero gdy się o tym zorientował i wpadł w kłopoty skontaktował się z kancelarią celem zniwelowania skutków zawarcia niekorzystnej umowy. Czy można pomóc Klientowi, który zawarł złą dla siebie umowę? Oczywiście można! Jako Kancelaria bardzo często wyprowadzaliśmy Klientów z takich opresji. Należy jednak postawić następujące pytanie: dlaczego przedsiębiorca stawia się w sytuacji, gdy trzeba wyprowadzić go z kłopotów, zamiast zadbać, żeby się w nich nie znaleźć?    

czytaj dalej…

Roszczenia matki wobec ojca dziecka – okres ciąży i porodu

Roszczenia matki wobec ojca dziecka – okres ciąży i porodu

W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim, każdy z małżonków ma obowiązek według swoich sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny. W związku z tym, kobieta pozostająca w związku małżeńskim, z reguły nie musi bać się (przynajmniej teoretycznie) o swój byt w okresie ciąży i porodu. Jak natomiast wygląda sytuacja matki dziecka, kiedy nie jest w związku małżeńskim z ojcem dziecka?

czytaj dalej…

Dzień bezpłatnych porad prawnych w sprawach rozwodowych

Dzień bezpłatnych porad prawnych w sprawach rozwodowych

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że w sobotę, 12 czerwca 2021 r., Kancelaria Radcy Prawnego Mateusz Kończal organizuje Dzień bezpłatnych porad prawnych w sprawach rozwodowych.
⚠️ Co: DZIEŃ BEZPŁATNYCH PORAD PRAWNYCH
W SPRAWACH ROZWODOWYCH
⚠️ Kiedy: 12 czerwca 2021 r. (Sobota), godz. 10.00-15.00
⚠️ Gdzie: KMbiuro coworkingspace
(na IV piętrze Domu Towarowego PDT),
Rynek Staromiejski 36-38, 87-100 Toruń
❗️ Ważne: Konieczna wcześniejsza rejestracja❗️
📧 biuro@konczal-kancelaria.pl
☎️ 665 422 303
❗️Uwaga: Porady odbywać się będą w reżimie sanitarnym 😷
Z powodów organizacyjnych porady prawne będą udzielane (nie w siedzibie Kancelarii) w biurze KMbiuro coworkingspace przy ul. Rynek Staromiejski 36-38 w Toruniu (na IV piętrze Domu Towarowego PDT).
Wszelkie pytania oraz prośby o rejestrację proszę kierować na adres e-mail: biuro@konczal-kancelaria.pl lub telefonicznie: 665 422 303.
Ważna uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych!

Ważna uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych!

Stwierdzenie przez sąd nieważności umowy kredytowej, to nie koniec problemów dla kredytobiorcy. Pozostaje jeszcze kwestia wzajemnego rozliczenia pomiędzy stronami, w tym kwestia  istnienia samego prawa do żądania zwrotu spełnionych świadczeń. W orzecznictwie istnieją w tym zakresie dwa rozbieżne poglądy: teoria dwóch kondykcji oraz teoria salda. W marcu zagadnienie to zostanie rozpoznane przez pełen skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, jednak w poprzednim tygodniu uchwałę dotyczącą tej kwestii podjął skład 3-osobowy Sądu Najwyższego. Co istotne, uchwała jest korzystna dla kredytobiorców!

czytaj dalej…

Przedsiębiorca czy konsument?  Istotne zmiany dla właścicieli sklepów internetowych!

Przedsiębiorca czy konsument? Istotne zmiany dla właścicieli sklepów internetowych!

Prowadzisz sklep internetowy? W takim razie koniecznie zapoznaj się z tym artykułem, ponieważ z dniem 1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy, które przyznają przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą uprawnienia konsumenta. Co niosą za sobą wprowadzone zmiany z punktu widzenia właścicieli sklepów internetowych? I na co powinni zwracać szczególną uwagę zawierając umowę z osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą?

czytaj dalej…

Kancelaria Mateusz Kończal

Kontakt

ul. Podchorążych 13D/8
87-100 Toruń

tel. 665 422 303
e-mail biuro@konczal-kancelaria.pl

NIP 9562222851
Regon 367898979

www.konczal-kancelaria.pl

7 + 7 =